TARİHÇEMİZ

1938

Şirketimiz 1938 yılında kurulmuştur. Grubun merkezi (Italfarmaco) Milano-İtalya’da bulunmaktadır. Kuruluşunun ilk yılları İkinci Dünya Savaşının başlangıcına denk gelen şirketimiz, çok zor zamanlarda sağlıklı yarınlar için çalışmaya başlamıştır.

1942

Italfarmaco, güçlü kalite anlayışıyla sağlık alanında fark yaratmasını sağlayan iki ürününü hastaların kullanımına sundu: Glicerovalerovit ve Ascorbin Calsium. O günden itibaren Italfarmaco, farmasötik ürünler sunmaya devam ederek Ar-Ge’ye odaklandı.

1985

Italfarmaco ve Sandoz Italia'nın iştirak ettiği ve kemik metabolizması gibi belirli alanlarda araştırmalara odaklanan bir araştırma merkezi olan LPB Istituto Farmaceutico satın alındı.

Şirket İtalya'da büyümeye devam ederek immüno-onkoloji, kardiyovasküler ve antitrombotik alanlarda güç kazanmaya başladı. Bu sırada, Italfarmaco Grubu hem ulusal hem de uluslararası düzeyde yeni yatırımlar yapmaya devam etti. Almanya, Fransa ve İspanya gibi Avrupa Ekonomik Topluluğu’nun önde gelen ülkelerinde demir protein süksinilat, gliserilfosforilkolin veya düşük molekül ağırlıklı heparin gibi ürünlerin ruhsatlandırılmasına başlandı.

1989

1919 yılında Cenova'da kurulan Zilliken, Italfarmaco grubuna katıldı.

1991

Italfarmaco, İspanya'da kuruldu. Italfarmaco Grubu, ITF Brezilya’da Chemical Ltda'nın açılmasıyla birlikte üretimde uluslararası alanda ilerlemeye devam etti. Aynı zamanda Yunanistan, Rusya, ABD ve Şili, Portekiz, Türkiye, Fransa, Fas, İsviçre, Belçika, Almanya, Vietnam ve İspanya'da (Afrika ve Orta Doğu) iştiraklerin kurulması ve ürünlerinin dünyanın geri kalanına sunulması için birden fazla anlaşmanın imzalanması sağlandı.

1999

Italfarmaco, Portekiz'de ve takiben 2000 yılında Şili'de yaptığı yatırımlarıyla uluslararası pazarlarda genişlemeye devam etti.

2003

EFFIK Francia

Italfarmaco, Effik Group'un %50'sini ortak girişim aracılığıyla satın aldı. Bu şirketin merkezi Fransa'da ve yan kuruluşları İspanya, İtalya, Portekiz, İsviçre ve Belçika'da bulunmaktadır.

2009

ITF İlaç

Italfarmaco, yerel bir laboratuvar satın alarak ve Şili iştiraki ile birleştirerek Şili'deki yatırımlarını arttırdı. Bu şekilde, şirketin cirosunu 10 katına çıkartarak yeni ITF-LABOMED kuruldu.

Italfarmaco, Türkiye’deki faaliyetlerine başladı.

2010

ITF İlaç

Italfarmaco, Fas ve Versalya’da jinekoloji ve pediatri konusunda uzmanlaşmış bir yan kuruluş oluşturdu.

2011

Italfarmaco, Finlandiya, Norveç ve Danimarka'da da ticari faaliyet gösteren bir İsveç laboratuvarının satın alınmasıyla İskandinav pazarına giriş yaptı.

2012

ITF İlaç

İspanya'da kurulan, Versalya Pharma’nın ilk hedefi Afrika'nın 17 ülkesinde (Benin, Burundi, Kamerun, Kongo, Fildişi Sahili, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Gine, Mali, Moritanya, Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti, Senegal, Çad, Togo, Mauritius) Kuzey Afrika'da (Cezayir, Libya, Mısır ve Tunus) ve Orta Doğu'da (Irak, Lübnan, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt, Ürdün, Umman, Katar) Italfarmaco’nun ticari faaliyetlerini genişletmekti.

Uluslararası yatırımların ikinci aşamasında Angola ve Mozambik ve İngilizce konuşan Afrika'ya (Güney Afrika, Nijerya, Gana, Kenya, Tanzanya, Uganda, Ruanda, Botsvana, Namibya ve Etiyopya) odaklanıldı.

2014

Kuzey Amerika iştiraki, Edwards Pharmaceuticals şirketi satın alındı. Böylece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki faaliyetler artırıldı.

2015

ITF İlaç

Italfarmaco Milano üretim tesisi, 2015'de Türkiye Sağlık Bakanlığı’ndan alınan GMP belgesi (İyi İmalat Uygulamaları) uygunluk onayı aldı.

Italfarmaco, Peru'da faaliyetlerine başladı.

Versalya Pharma FZ-LLC iştiraki özellikle Orta Doğu'da daha iyi bir hizmet sunmak için Mart 2015'te Dubai'de kuruldu.

Eylül 2015'te EFFİK'İN kalan %50'si satın alındı. Italfarmaco grubun %100'üne sahip oldu.

2021

Italfarmaco, Türkiye ile kadın sağlığı, anne-bebek sağlığı ve kemik sağlığı alanlarında yeni bir ivme yakalamak amacıyla yeniden yapılanmasını tamamladı. Sağlıklı bir toplum ve sağlıklı yarınlar için bugün tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

deneme bonusu veren siteler